Om oss

Vi är en frivillig organisation som är till för svenskar och Sverige- intresserade i Belgien. 

Ansvarig utgivare: Lars Åberg

ADDRESS

 Château d’Argenteuil
Square de Argenteuil 5
B-1410 Waterloo

Postadress:Avenue des Gaulois 35
B-1040 Bruxelles

© 2019 by Marcus Bohlin

OM SVENSKA KLUBBEN I BELGIEN

I över 40 år har Svenska Klubben varit ett unikt forum för svenskar och Sverige-intresserade i Belgien. Svenska ambassadören är hedersordförande.

Svenska Klubben organiserar intressanta och mångsidiga aktiviteter hela året om. Klubben erbjuder ett svenskt och belgiskt nätverk samt aktuell information om vad som händer i Belgien via sin tidning Bladet.

 

Vi ser fram emot att ses på våra aktiviteter.

Foto: Jan-Erik Nilsson / Länsstyrelsen Norrbotten

Styrelsen

Styrelse 2019

Ordförande

Lars Åberg                          Lars.aberg@svenskbakelitind.com 

Styrelseledamöter

Eva Bartholdsson                 eva.bartholdson@ec.europa.eu

Peter Bergman                         b.peter.bergman@gmail.com 

Stefan Bohlin                               stefanbohlin74@gmail.com

Tomas Grönberg                   tomas.gronberg@ec.europa.eu

Snezana Talevska                          sneza.talevska@gmail.com

Lotten Vallgårda                     Lotten.vallgarda@hotmail.com

Revisorer

Staffan Ceder                                 staffanced@gmail.com

Thomas Stenebring                     tstenebring@yahoo.com

Ulf Karlsson                                     ulf.karlsson@skynet.be

Valberedning

Föredragande​

Henric Weyde                               henric.weyde@gmx.com

Ledamöter

Kristina Cunningham  kristina.cunningham@outlook.com

Carl Johan Åsenius                                   asenius@mac.com

 Sponsorer